fbpx

Pierwsza wizyta u ginekologa

Ginekolog specjalizujący się w ginekologii dziecięcej i dziewczęcej

dr Elżbieta Zarychta

09.12.2020

Pierwsze spotkanie dziewczynki, nastolatki czy młodej kobiety z lekarzem ginekologiem może być dla niej tematem wstydliwym i budzącym lęk. Dlatego warto odpowiednio wcześniej zadbać o to, aby odbyło się ono w sprzyjających okolicznościach i u zaufanego lekarza, a także aby młoda pacjentka wiedziała, czego może się spodziewać - o co będzie pytana oraz jak będzie wyglądać ewentualne badanie ginekologiczne.

Należy pamiętać, że nie każdy ginekolog zajmuje się młodymi pacjentkami. Teoretycznie każdy ginekolog może (w naszym kraju nie istnieje osobna specjalizacja z ginekologii dziecięcej i dziewczęcej), to jednak pacjentkami poniżej 18 roku życia zajmuje się określona grupa ginekologów i warto właśnie do takiego lekarza udać się po poradę, gdy jest ona potrzebna dla młodych kobiet. Bowiem problemy małych dziewczynek i nastolatek różnią się znacząco od tych występujących u kobiet dorosłych.

Zaleca się, aby pierwsza wizyta u ginekologa odbyła się w okolicach terminu pierwszej miesiączki, o ile oczywiście nie występują inne niepokojące dolegliwości, takie jak:

  • stany zapalne narządu rodnego
  • nieprawidłowa wydzielina
  • krwawienia z dróg rodnych
  • bóle podbrzusza
  • guzy jajników
  • urazy lub nieprawidłowa budowa narządu rodnego
  • przedwczesne dojrzewanie płciowe (gdy pierwsze objawy dojrzewania pojawiają się przed 8 rokiem życia lub gdy pierwsza miesiączka pojawia się przed 10 rokiem życia)
  • opóźnione dojrzewanie (gdy do 13 roku życia nie pojawiają się żadne objawy dojrzewania lub pierwsza miesiączka nie wystąpi do około 15-16 roku życia)
  • bolesne, obfite lub przedłużające się miesiączki lub nieregularne krwawienia, czyli takie, które pojawiają się częściej niż co 21 dni lub rzadziej niż co 45 dni.

Bardzo często nastolatki zgłaszają się do ginekologa również celem dobrania odpowiedniej antykoncepcji.

Wizyta niepełnoletniej pacjentki u ginekologa powinna się odbyć w towarzystwie rodzica bądź opiekuna prawnego. W jej trakcie lekarz zbiera wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia, np. przebytych chorób czy przyjmowanych leków, a także zbiera dokładny wywiad ginekologiczny. Pytania mogą dotyczyć tego, kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka, jak często występują miesiączki, ile trwają, czy są bolesne lub obfite oraz czy towarzyszą im jakiekolwiek niepokojące objawy.

Jak się przygotować do spotkania z ginekologiem?

Warto mieć ze sobą coś, gdzie będą zapisane wszystkie informacje na temat cyklu i towarzyszących mu objawów (czyli kalendarzyk miesiączkowy bądź też specjalną aplikację na telefon). Niekiedy lekarz może dopytać o inne rzeczy, takie jak np. występowanie nadmiernego owłosienia w określonych miejscach ciała czy trądzik, występowanie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (np. bolesności piersi czy obrzęków).

Jak przebiega pierwsze spotkanie z ginekologiem?

Na pierwszej wizycie u ginekologa, o ile nie ma do tego wskazań, typowe badanie ginekologiczne nie jest konieczne. Jednak, gdy pacjentka zgłasza określone dolegliwości – badanie takie powinno się odbyć, ale w sposób dostosowany do wieku dziewczynki. Młode pacjentki są badane inaczej niż dorosłe kobiety. Rzadko istnieje potrzeba wykonania pełnego badania ginekologicznego u młodych dziewcząt, a jeśli już jest to konieczne, badanie takie wykonuje się przy użyciu odpowiednich narzędzi lub w znieczuleniu – tak, aby nie narażać ich na niepotrzebny stres. Ponadto wiele informacji na temat stanu zdrowia młodych pacjentek może dostarczyć badanie USG, które u dziewczynek wykonuje się zazwyczaj przez powłoki brzuszne przy wypełnionym pęcherzu moczowym.


Drogie dziewczyny, a także mamy młodych dziewcząt i dziewczynek– pierwsza wizyta u ginekologa zwykle ma charakter informacyjny. Lekarz zwraca uwagę na to, co jest ważne dla nastolatek i młodych kobiet w kwestiach zdrowia intymnego, co jest prawidłowym objawem, a co patologią oraz wyjaśnia, na czym polega profilaktyka kobiecych chorób nowotworowych. Badanie ginekologiczne, które stanowi powód obaw wielu młodych kobiet, zwykle nie jest konieczne podczas pierwszej wizyty u ginekologa, a jeśli już trzeba je przeprowadzić, to ma ono na celu pomoc młodej pacjentce i w większości przypadków można je wykonać praktycznie bezboleśnie.

Zobacz ofertę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w Polityce Prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, w tym do profilowania, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.