fbpx

Dyspaurenia, czyli dlaczego czuję ból podczas seksu?

Fizjoterapeuta uroginekologiczny

Joanna Głogowska

20.01.2121

Zdarza się, że cierpimy z powodu pewnych dolegliwości, ale przyjmujemy to jako coś, co być musi, bo tak już mamy, takie jesteśmy. Unikamy seksu, ponieważ nie odczuwamy przyjemności, a nawet wręcz odwrotnie – czujemy ból czy dyskomfort. A przecież seks powinien być przyjemnością, powinniśmy czerpać z niego radość, zarówno fizyczną, jak i emocjonalną. Czy jest zatem sposób na to, aby tak się stało?

Dyspaurenia, czyli dlaczego czuję ból podczas seksu?

Szacuje się, że około 13% kobiet odczuwa ból podczas współżycia, jednak można przyjąć, że w ciągu swojego życia każda kobieta doświadczy choćby jednego epizodu bolesnego stosunku. Dyspareunia, bo niej mowa, jest dysfunkcją seksualną objawiającą się bólem podczas współżycia seksualnego lub po jego zakończeniu i nie dotyczy wyłącznie kobiet. Na dyspareunię cierpią również mężczyźni, choć w dużo mniejszym stopniu. Ból podczas seksu w mocnym stopniu może ograniczać relacje partnerskie i znacząco wpływa na obniżenie jakości życia.

Być może słyszałyście również o podobnym schorzeniu, nazywanym pochwicą, ale między nią a dyspaurenią występuje pewna różnica. Pochwica to skurcz mięśni uniemożliwiający lub utrudniający wprowadzenie członka do pochwy, zaś dyspaurenia wiąże się z odczuwaniem bólu podczas penetracji i na różnej głębokości. Tym samym kontakt seksualny w dyspareunii jest możliwy, przy pochwicy jednak nie.

Jakie są przyczyny dyspaurenii?

Dyspaurenia może mieć dwie postaci – organiczną i nieorganiczną. Dyspaurenię nieorganiczną rozpoznajemy wtedy, gdy nie znajdujemy innej, pierwotnej przyczyny dysfunkcji i ma ona związek z czynnikami psychologicznymi i emocjonalnymi. Dyspaurenia organiczna natomiast spowodowana jest miejscowym stanem patologicznym.

Wśród czynników mogących wywołać bolesne współżycie wymienia się zmiany organiczne dotyczące pochwy i sromu takie jak:

  • wady rozwojowe
  • choroby sromu
  • zapalenia dna miednicy grzybicze jak i bakteryjne
  • stan po leczeniu onkologicznym (zabiegi operacyjne dotyczące narządu rodnego, radioterapia)
  • inne zabiegi operacyjne i urazy krocza występujące niekiedy podczas porodu
  • endometrioza
  • atrofia pochwy
  • zaburzenia hormonalne

Zabiegi operacyjne i porodowe urazy krocza wiążą się w większości przypadków z bliznami. Duża grupa kobiet zgłaszających się do gabinetu z problemem bolesnego współżycia wiąże je właśnie z bliznami w obrębie krocza. Przyczyną pojawienia się bólu podczas stosunku może być też zwiększone napięcie mięśniowe o obrębie miednicy, wynikające z uprawiania niektórych sportów lub… stresu, który ma wpływ na cały organizm i absolutnie każdy narząd.

Drugą grupę stanowią natomiast niektóre leki, które również mogą przyczynić się do wystąpienia tej dysfunkcji.

Jak leczyć dyspaurenię?

Odpowiednio dobrana terapia manualna, ćwiczenia ukierunkowane na relaksacje mięśniową a w pierwszej kolejności konsultacja lekarska są w stanie wyeliminować ten jakże przykry problem.

A dlaczego boli, jeżeli jestem zdrowa i nie przechodziłam nigdy żadnych zabiegów operacyjnych ani nie rodziłam? W takiej sytuacji rozpatrywany jest czynnik psychologiczny i emocjonalny. Terapia pod okiem psychologa-seksuologa współpracującego z ginekologiem i fizjoterapeutą uroginekologicznym daje dużą szansę poprawy jakości życia seksualnego.

Zobacz ofertę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w Polityce Prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, w tym do profilowania, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.